2014 Junior Award Winners

2014 Junior Award Winners

  • Post category:Juniors

A massive well done to all our junior players for working hard and representing Upper Hutt City Football with pride during the 2014 season.  

Check out the award winners for 2014; congratulations!

7th Grade
Team Name Most Improved Player of the Year
UH Panthers Conner Gilliland Toby Land
UH Jaguars Fletcher O’Hagan Ashton Eales
UH Pumas Jack Stowers Pat Poland
UH Cheetahs Henry Mepham Adam Bennett
UH Leopards Jainish Patel Cameron Parton
UH Tigers Evan Johnson Lucas Hansen
UH Lions Lochlan Cameron Jack Young
UH Bobcats Casey Kyle Daniel Pye
Most Sporting Team in Grade: Pumas
Best Team in Grade: Lions
8th Grade
Team Name Most Improved Player of the Year
UH Cartridge World Jack Hunter Rio Winkworth
UH Selig Real Estate Sarah Duncan Holly McKay
UH Save2Learn Dragons Jack Philp Jared Woolcott
UH Strikers William Belton Ethan Carey
UH Roar Jack Williams Xander Ash
UH Storm Jacob Manson Lachlann Boyle
Most Sporting Team in Grade: Selig Real Estate
Best Team in Grade: Cartridge World
9th Grade
Team Name Most Improved
Most Consistent
Players Player
Player of the Year
UH Hurricanes Jack Silver Henry Gray Louie Poland Isa Prins
UH Red Stars Ashton Curtis Jonah Seeds Caelan O’Hagan Hayven Rangi
UH Panthers Connor McHenry Kurt Behrent Tairoa Spooner Luke Forman
UH Flyers Jordan Crawford Ethan Tuffin Sam Woolcott Eddie Jillett
UH Razors Levi Overbye Arwen Witana Max Chilman Xavier Hickson
UH Thunder Luke Gorrie Logan Forster Ben Webber Ben Webber
UH GOWL U10 Tigers TeWaiora Vaurasi Lexington Owen Arwen Witana Kaitlyn Burtenshaw
UH GOWL U10 Central Ariana Gray Grace Lawrey Anneliese Fromow Maya Jarvis-McCann
Most Sporting Team in Grade: Upper Hutt Razors
Best Team in Grade: Upper Hutt Hurricanes
10th Grade
Team Name Most Improved
Most Consistent
Players Player
Player of the Year
UH A Team Dylan Madgwick Jake Powell Sean Harvey Sean Harvey
UH B Team Oliver Robertson Nathan Edmonds Amy Price Ryan Smoothy
UH Chiles Alexander Clegg Hugo Scott Tobias Garcias Wilson Pike
UH Carnivore Candy Guy Duncan Ethan Pescini Zachary Blake AJ Paanod
UH B & P Engineering Tom Oram Kayden Holcroft-Hewer Aidan Robinson Misty Moke
Most Sporting Team in Grade: B&P Engineering
Best Team in Grade: UH Carnivore Candy
11th Grade
Team Name Most Improved
Most Consistent
Players Player
Player of the Year
UH Storm Jacob Hansen Blake Chandler Adam Trott Jack Langerveld
UH Dragons Luke Carey Alex Mort Reuben Masseurs Cameron Maxwell
UH Premiers Fraser McNally Aiden Sadler Kaleb Windelburn Hadley Attewell
UH Wanderers Thomas Clark Campbell Holtham Sam Newth Jethro Wharekawa
UH Stormers Braydn Check Matthew Jensen Darwin Pike Kiera Harrison
UH Phoenix Max Gray Elyn Dootsen Maggie McMillan-Perry Oliver Hawley
Most Sporting Team in Grade: UH Phoenix
Best Team in Grade: UH Storm
12th Grade
Team Name Most Improved
Most Consistent
Players Player
Player of the Year
UH Travel Squad ‘A’ Caleb Gunn Tyrone Curtis Odin Ham Odin Ham
UH Renegades Elijah Tyson Harrison Thom Fletcher Harding Caleb Lamont
UH Stormers Thabiso Ngwenya Jared Wilde Danyon Sievers Brodie McGhie Priddle
UH United George Hopkins Liam Toner Ethan Jones Rogan Vekony
UH Central Morgan Dellow Rico Tuhua Amos Wharekawa Ezra Reisima
UH Phoenix Flyers Rachel Hosnell Emma Gameson Ruby Grenfell Danielle Turton
Most Sporting Team in Grade: UH Stormers
Best Team in Grade: UH United
13th Grade
Team Name Most Improved
Most Consistent
Players Player
Player of the Year
UH Travel League ‘A’ Scott Burrows Flynn Ruscoe Cole Kennedy Cole Kennedy
UH Travel League ‘B’ Josh Henderson Josef McDonell Josef McDonell Rowan Marshall
UH Tigers Larissa Posthuma Finn Molloy Ronan Coppins Jamie Williams
UH Lions Dylan Tesoriero-Smith Farrell Modd Jarod Langerveld Simon Loveridge
Most Sporting Team in Grade: UH Lions
Best Team in Grade: UH Tigers
14th Grade
Team Name Most Improved
Most Consistent
Players Player
Player of the Year
UH JPL Campbell Gillanders Maddison Nydham Thomas Jones Hamish Burrows
UH Promo Fearghal Taaffe Libby Cullen William Bengree Will Kempt
UH Rebels Marcus Carey Prince Tsuro Ronan Graham Sam Coleman
UH Thunderbolts Braydon Linton Josh Newth David Lowe David Lowe
UH Magic Jess Quan Gemma Green Mikayla Richards Jemma Browne
Most Sporting Team in Grade: UH Magic
Best Team in Grade: UH Rebels
17th Grade
Team name Players Player
Player of the Year
UH A Callum Martin Callum Martin
UH B Sam Patterson Jakob Philp
Junior Club Awards
Players Player Regional League Cup Odin Ham
Goal Keeper of the Year Cup Adam Trott
Southland Shield Linda Gillanders
Jordan Doig Cup Ben Rawson
Junior Premier League Team of the Year Cup 11th Grade UH Storm
Promotion League Team of the Year Cup 11th Grade UH Dragons
Hutt Valley Competition Team of the Year Cup 12th Grade UH United
Adams Cup Tom Hirst